Konkurs "Denk"
W bieżącym roku szkolnym Instytut Goethego w Krakowie zainicjował konkurs "Denk" - "Pomyśl" dla młodzieży szkolnej. Główną ideą konkursu było rozwijanie kompetencji językowych oraz motywowanie młodzieży do zmian, a językiem projektu był język niemiecki. Do udziału w projekcie przystąpił uczeń kl. ID5- Dustin Kalisch. Podjął on temat "Jugendliche wollen verstehen", t.j. Młodzież chce zrozumieć. Dustin badał wpływ zużycia toreb na środowisko. Swoje wyniki zaprezentował klasie podczas zajęć języka niemieckiego.
Magdalena Wójcik- opiekun projektu
Bezpieczna Młodość - Policja
Nowa galeria Bezpieczna Młodość - Policja została dodana do albumu fotograficznego
Bezpieczna Młodość - Policja
#SZCZEPIMY SIĘ
Uczniowie Ekonomika piszą opowiadania
Uczennice naszej szkoły - Aneta Wieliczko (1D5), Justyna Wieliczko (3A), Izabela Zawadzka (3A) i Małgorzata Jakubowska (1B5) wzięły udział w konkursie literackim „Horror w bibliotece”, zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie z okazji Tygodnia Bibliotek 2021.Wśród przyznanych wyróżnień i nagród znalazły sie nasze dwie uczennice: Izabela Zawadzka i Małgosia Jakubowska. Gratulujemy!
Chętnych do przeczytania opowiadań naszych młodych pisarek zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Otrzymaliśmy certyfikat
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych pod opieką Pana Jerzego Dutkiewicza wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Aktywizacja Społeczeństwa Obywatelskiego.W wyniku realizacji programu szkoła otrzymała certyfikat.
XVIII Ogólnopolski Konkurs na Esej
Mija sto lat od momentu urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety, którego dzieło i los na zawsze skupiać w sobie będą dzieje pokolenia wojennego. Dla wielu stał się ikoną generacji Kolumbów, a jego twórczość kojarzona jest zazwyczaj z doświadczeniem wojny. Jest Baczyński autorem rozpoznawalnym i lubianym, nieledwie kanonicznym, a przy tym mocno przypisanym do konkretnego czasu i miejsca.
Nie jest jednak tak, że o twórczości Baczyńskiego wiemy już wszystko lub prawie wszystko, i że jej potencjał interpretacyjny został wyczerpany. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że nabiera ona nowego życia z każdą lekturą (oczywiście, lekturą uważną i zaciekawioną), w spotkaniu z odbiorcą, zwłaszcza takim, który nie poddaje się łatwo schematom krytycznoliterackim, czyta wiersze na własną rękę, z radością odnajduje w nich nieoczekiwane sensy i skojarzenia, i to niekoniecznie zgodne z przyjętymi odczytaniami. Pamiętajmy, że żadna twórczość nie jest zamknięta, skatalogowana, raz na zawsze określona. Poezja rozbrzmiewa na nowo za każdym razem, gdy słowa i frazy wierszy spotykają się z niepowtarzalną wyobraźnią i doświadczeniem kolejnego czytelnika. Jest to prawdą również w odniesieniu do twórczości poetyckiej Baczyńskiego.
Spróbujmy więc zastanowić się nad aktualnością poezji Baczyńskiego. Co takiego może nam ona powiedzieć w 2021 roku? Czy dzisiejszy czytelnik jest w stanie odnaleźć w niej coś istotnego i frapującego? Czy te wiersze mówią nam cokolwiek o nas samych? Nie są to łatwe pytania. Ale bynajmniej nie chodzi nam o jednoznaczne odpowiedzi. Ciekawi nas przede wszystkim współczesny, a przy tym możliwie osobisty odbiór twórczości poetyckiej Baczyńskiego. Jak wiele zostało z tej poezji dla czytelnika, dla którego wiek dwudziesty to historia? Co przetrwało próbę czasu? O czym warto pisać? Na co zwrócić uwagę? Baczyński – czy to rzeczywiście współczesny, bliski nam poeta?
żródło://https://mbp.opole.pl/niezdefiniowana/wydarzenia/konkurs/xviii-ogolnopolski-konkurs-na-esej/
Regulamin-konkursu-ESEJ-2021_(1).pdf
Zgoda-na-przetwarzanie-danych-osobowych.pdf
Serdecznie zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie!
Biblioteka szkolna służy pomocą i wsparciem.
Mistrzostwa Polski Kadetek w sumo
W niedzielę 30 maja 2021 r. w Suwałkach odbyły się Mistrzostwa Polski Kadetek w sumo. Rewelacyjnie zaprezentowała się Julia Piniewska, uczennica klasy 2B5 i zajęła 2 miejce! Dodatkowo Julia zajęła 3 miejsce w kategorii OPEN. Gratulujemy!
żródło://https://www.facebook.com/judogorzow/ K.S. AZS AWF Judo Gorzów Wielkopolski
Światowy Dzień Bez Tytoniu
Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi! Palenie i używanie tytoniu a COVID-19 Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów), znacznie ciężej przechodzą infekcje koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą ciężkiego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.
źródło://https://www.gov.pl/web/psse-wysokie-mazowieckie/informacja-medialna---swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2021